Światowy Dzień Radia – Pamiętaj o modlitwie za tych, którzy 24 godz. na dobę przypominają nam o Bogu

Read Time:1 Minute, 55 Second

W encyklice „Miranda Prorus” poświęconej środkom masowego przekazu Pius XII odnosząc się do filmu oraz telewizji, dużo uwagi skupił na wyodrębnienie radia spośród innych mediów. To właśnie tematyce przekazywania informacji za pomocą fal radiowych poświęcił cały rozdział encykliki. W opinii Piusa XII, to właśnie radio jest powszechnym i najbardziej dostępnym środkiem uczestnictwa w mediach. Radio jest również pewną formą technologii, której sens i treść wypełnia człowiek. Dlatego w „Miranda Prorsus” papież, nie tylko w kontekście treści przekazywanych w eterze treści, ale również w dostępnych dzisiaj technologiach komunikowania dostrzega pewien rodzaj zachwiania równowagi duchowej człowieka.
-Dostępne dzisiaj, środki techniczne wywierają na człowieka potężny wpływ, prowadzący go „zarówno do królestwa światła, do tego co szlachetne, co piękne, jaki do królestwa ciemności i zepsucia, na pastwę niepohamowanych instynktów – stwierdza papież.

Z wynalazku Guglielmo Marconiego, korzystali papieże w celu komunikowania się ze światem., W swoich wystąpieniach podkreślali zawsze, że radio powinno być miejscem promocji wartości budujących kulturę i cywilizację. Cel i misję katolickich rozgłośni radiowych doskonale wyartykułował papież Pius XI w audycji radiowej „Qui arcano Dei” 12 lutego 1931 r. mówiąc: „Słuchajcie niebiosa, co mówię, niech słucha ziemia
ust moich. Usłyszcie o tym, wszystkie ludy, nakłońcie ucha, wszyscy mieszkańcy świata. Słuchajcie, wyspy i uważajcie, narody z daleka”. W ten sposób Ojciec Święty dał wyraźnie do zrozumienia, że radio katolickie powinno być wykorzystywane jako narzędzie ewangelizacji, które daje możliwość wysłuchania wielu wartościowych, zgodnych z doktryną wiary audycji.

Jeżeli chodzi o nasz kraj, to pierwszą Mszę św. w Polsce transmitowano z bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego17 kwietnia 1927 r. Eucharystii celebrowanej godz. 10.15 przewodniczył ówczesny arcybiskup gnieźnieńsko-poznański i prymas Polski kard. August Hlond. Bezpośrednia transmisja okazała się ogromnym sukcesem społecznym i spotkała się z niezwykle pozytywnym odzewem wiernych.

W przypadający 13 lutego Światowy Dzień Radia, życzymy dziennikarzom radiowym by nadal byli autentycznymi „współpracownikami prawdy”, którzy z ewangelicznym orędziem potrafią nie tylko zapalać innych do wiary w Boga, ale zdobywać dla Boga te obszary „peryferii e eterze”, które z różnych względów stanowią duchową pustkę.

Świętowaniu Światowego Dnia Radia, ze strony członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, towarzyszyć będzie szczególna modlitwa oraz podziękowania, które składamy Radiu Maryja i Radiu Jasna Góra, za formację laikatu zrzeszonego w naszym stowarzyszeniu, która towarzyszy nam od tak wielu lat.

Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Pascendi Dominici gregis” – obowiązkowa lektura na lutowe wieczory
Next post Tama dla ideologii gender w szkołach