Złóż skargę do KRRiT na reportaż TVN24 „Franciszkańska 3”

Read Time:3 Minute, 16 Second

Jak już wspominaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny sprzyjał robieniu wiosennych porządków na własnym podwórku. W związku z tym faktem Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej z dniem 21 marca rozpoczęła porządkowanie mediosfery z chwastów fałszu, pogardy i kłamstwa, które poprzez systematycznie uprawianą antyklerykalną propagandę osiągnęło swój punkt kulminacyjny w tendencyjnej antykatolickiej i antypapieskiej narracji stacji TVN24 w reportażu TVN24 „Franciszkańska 3”.

Nie ma i nie może być zgody w przestrzeni mediów dla nierzetelnego dziennikarstwa, które pogardza człowiekiem, dyskredytuje jego nauczanie i moralność, uznawane i podziwiane powszechnie w Polsce i na całym świecie. Uderzenie w osobę św. Jana Pawła II za pomocą reportażu red. Marcina Gutowskiego wpisuje się w typową tendencję propagandową uprawianego w PRL-u dziennikarstwa, które z siłą pogardy odmawiała obrony pomawianemu człowiekowi. Jak widać czas płynie, a metody te same. Psychologiczny podszyty wywołaniem fałszywych emocji terror użyty w reportażu TVN24 względem Jana Pawła II, obliczony był na rezygnację jego obrońców. Tak się jednak nie stało, ponieważ ci stanęli murem za Ojcem Świętym, ponieważ zostali tak uformowani, że wiedzą, iż zmuszanie człowieka do milczenia przez lęk, jest typowo typowo bezbożną strategią.

Zakładając czysto hipotetycznie, że reportaż red. Marcina Gutowskiego spełnia wszystkie wytyczne propagandy rodem z Korei Północnej, to z pewnością inspirując się przypisywaną pewnemu prokuratorowi ery stalinowskiej parafrazą sentencji, stworzyłby z pewnością reportaż „Dajcie mi Wojtyłę, a paragraf się znajdzie” lub „Dajcie mi Wojtyłę, a paragraf się znajdzie 3” . Dlaczego? Ponieważ w reportażu, pośród wielu kwestii stronniczych i tendencyjnych zabrakło jednej kluczowej sprawy – domniemania niewinności. Bez skazującego prawomocnego wyroku sądowego nie można kogokolwiek określać przestępcą. Każdej osobie przysługuje nie tylko domniemanie niewinności, ale również prawo do obrony tegoż domniemania osobiście lub przy wykorzystaniu pełnomocnika. Czy redaktor Gutowski twierdzący publicznie, że doprecyzował każdy szczegół reportażu prezentując go opinii publicznej, nie wiedział nic na temat przysługującej każdemu człowiekowi zasadzie domniemania niewinności? Jeżeli nie wiedział, to co – dobrze przygotował się do tematu? A może raczej wyszedł z innego założenia, że łatwiej zaatakuje się osobę która nie jest w stanie się obronić, ponieważ nie żyje? W dobie rozpoznawania podstawionych świadków wydarzeń, ciotek, pociotek, wujków, i Bóg wie jeszcze kogo, skłaniamy się ku temu, że mamy do czynienia ze zleceniem na kard. Wojtyłę.

Czy twórcy reportażu wiedzieli, że?:

Art. 11 ust. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka stanowi, że: 
„Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym miał wszystkie gwarancje konieczne dla swojej obrony„.

Art. 14 ust. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych przewiduje, że: 
-„Każda osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo być uważana za niewinną aż do udowodnienia jej winy zgodnie z ustawą„.

Art. 6 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że: 
-„Każdego oskarżonego o popełnienie czynu zagrożonego karą uważa się za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy zgodnie z ustawą”.

Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP stwierdza, że: 
-„Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu”.

Ponadto, po analizie zleconej ekspertyzy prawnej stało się również jasne, że reportaż TVN24 naruszył w jawny sposób określone w ustawie o radiofonii i telewizji – art. 18, ust. 1 w powiązaniu z art. 53 ust. 1 oraz w Ustawie Prawo prasowe – art. 12, ust. 1, pkt 1 w związku z art. 19, ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji, powszechnie obowiązujące zasady.

Jak widać „rzetelność” warsztatu dziennikarskiego w reportażu „Franciszkańska 3” zgodnie z łacińską zasadą „divide et impera” przyczynia się do pogłębienia istniejących już w społeczeństwie polskim podziałów i służy upolitycznieniu Kościoła. Jeżeli Państwo uważają za słuszne złożyć pisemną skargę na reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany w dniu 6 marca 2023 r., o godz. 20:30 w stacji TVN24, to zachęcamy do napisania na adres mailowy: prezesakcjikatolickiej@gmail.com prośby o przesłanie gotowego formularza skargi do KRRiT oraz instrukcji. W tytule maila prosimy wpisać #LekNaBielmo. W razie pytań prosimy dzwonić pod numer telefonu: 725 588 535.

Dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post „Lęk apostoła jest pierwszym sprzymierzeńcem nieprzyjaciół sprawy”
Next post Znany katolicki influencer Ksiądz z Osiedla mówi jak to jest z pedofilią