Podkreślmy chrześcijański fundament Święta Chrztu Polski

Read Time:1 Minute, 54 Second

Akcja Katolicka w Polsce oraz Fundacja „Słowo” zapraszają do promowania i wspólnego świętowania uroczystości chrztu Polski. Niniejsze święto należy do jednych z najmłodszych świąt, jakie obchodzone są w naszej ojczyźnie. 14 kwietnia bieżącego roku po raz piąty będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku. W związku z tym, że nie jest ono jeszcze zadomowione świadomości Polaków, to właśnie Akcja Katolicka oraz Fundacja „Słowo” wzięła na siebie wysiłek promocji niniejszego święta pośród polskiego społeczeństwa.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z komunikatem Akcji Katolickiej i Fundacji „Słowo” dotyczącego
celebracji Święta Chrztu Polski.

Renata Olczyk – wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Święto Chrztu Polski

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” kolejny raz zaprasza do świętowania Chrztu Polski. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz piąty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2023 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też pokaże ścisły związek naszego chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości. Zapraszamy do udostępniania na stronach internetowych i niezliczonych kontach społecznościowych plakatu zachęcającego do uroczystego świętowania narodzin naszego Państwa.

Szanowni Państwo, Sejm RP przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku ustanowił jakże ważne Święto Chrztu Polski. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości.

Raz jeszcze zwracamy się z gorącą prośbą o rozpropagowanie tego święta, zachęcenie Polaków w swoich środowiskach do wywieszenia flag (wzór banneru i plakatu w załączeniu) a także podjęcia innych inicjatyw m.in. apeli i konkursów, wykładów i konferencji. Zapraszamy do podjęcia szerszej refleksji nad tym niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej historii, od którego minęło już 1057 lat.

Urszula Furtak – prezes Akcji Katolickiej w Polsce
Jan Klawiter – prezes Fundacji „Słowo”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Obawa Franciszka przed schizmą – komentarz biskupa Erwina Kräutlera
Next post Rozmowa z prezesem Fundacji Słowo – Janem Klawiterem na temat Święta Chrztu Polski