Uroczystość św. Stanisława BiM – Patrona chrześcijańskiego ładu moralnego

Read Time:1 Minute, 23 Second

Dziś obchodzimy uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika głównego patron Polski. Św. Jan Paweł II nazywał biskupa Stanisława ze Szczepanowa „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Jest on jednym z trzech głównych patronów Polski obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, biskupa i męczennika.

W „Kronice Polskiej” Wincenty Kadłubek relacjonując śmierć biskupa Stanisława wspomina, że Bolesław Śmiały razem z trzema dworzanami wyciągnął biskupa sprzed ołtarza, kiedy ten sprawował Eucharystię w kościele św. Michała na krakowskiej Skałce. Następnie własnoręcznie zabił go mieczem i kazał poćwiartować. Wiadomość o zamordowaniu biskupa Stanisława wywołała powszechne oburzenie, na skutek którego Bolesław musiał uciekać z kraju. Ukrył się na Węgrzech, gdzie zmarł w 1081 lub 1082 roku.

8 września 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV kanonizował Stanisława. Dostojnikom polskiego Kościoła papież wręczył bullę kanonizacyjną. Uroczystość odbyła się dnia 8 maja 1254 roku. Uroczystość liturgiczna św. Stanisława Biskupa i Męczennika przypada w Polsce na dzień 8 maja. Natomiast w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci biskupa ze Szczepanowa.

Niech członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przez wstawiennictwo św. biskupa Stanisława ze Szczepanowa upraszają u Boga triumf ładu społecznego i moralnego opartego na Ewangelii, nad neomarksistowską rewolucją kulturową, która dąży do wyrugowania wartości katolickich.

Przez wstawiennictwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, módlmy się:

Wszechmogący Boże, święty Stanisław, biskup, nieustraszenie broniąc Twojej chwały, padł pod ciosami prześladowców, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Źródło: Liturgia Godzin/fotografia: Juliusz Knoor/domena publiczna

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Szturm modlitewny w intencji Kamilka
Next post Dyktatura ideologów