„Wolność to bardzo dobry koń, na którym trzeba jednak dokądś pojechać”

Read Time:1 Minute, 1 Second

▪️ Mówi się, że symfonia wprowadza nas w świat harmonii. W harmonicznym ujęciu wszystkie instrumenty współtworzą jedno doskonałe brzmienie. Niestety, „dzisiejsza sytuacja jest niecierpliwym szarpaniem struktury jedności”, jak zauważył to Hans Urs von Balthasar. Szwajcarski myśliciel, dopowiedział przy tym, że jedynie „prawda jest symfoniczna”.

▪️ Niestety współczesne trendy wnoszą w przestrzeń mówienia o prawdzie zastępcze terminy. Próbują przekonać nas o tym, że „prawda jest kakofoniczna” i stanowi nieprzyjemnie brzmiącą mieszaninę dźwięków. Dlatego pod batutą postmodernistycznego bełkotu wiele osób dołącza do orkiestry, która przekonuje swych odbiorców, że w perspektywie zachodzących zmian w obrębie kultury, człowiek nie jest zdolny utrzymać na dłuższą metę, stabilnego kursu.

▪️ Myśl Tomasz z Akwinu przenosi nas ze świata płynnej rzeczywistości w obszar gwarantujący stabilność. Przypomina nam, że Tomasz przekonuje nas, że „kontemplacja prawdy daje największą przyjemność, a ta łagodzi ból i to tym więcej, im ktoś jest bardziej miłośnikiem mądrości”.

▪️ Zauważmy, że to prawda a nie fałsz porządkuje świat. Prawda przekonuje nas również o tym, że „oczywiste błędy najtrudniej się koryguje” (R. Scruton). Dlatego warto podjąć wysiłek przeciwko tym nurtom, które przekonują nas o tym, że epoka pewników musi odejść do lamusa. W związku z tym, którzy mówią nam: „Człowieku, musisz nauczyć się żyć w sytuacji całkowitego braku sensu”, należy powiedzieć stanowcze NIE.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Bluźniercza wystawa w Parlamencie Europejskim
Next post Skandaliczny wpis kanclerza Scholza o „wyzwoleniu” Niemiec spod tyranii narodowego socjalizmu