Wspominamy św. Antoniego z Padwy
Św. Fernando Martins de Bulhões, czyli św. Antoni z Padwy. Franciszkanin z Lizbony zasłynął w Italii jako wybitny kaznodzieja, w ogóle postać niezwykłą. We Włoszech, gdzie odbiera cześć szczególną, nazywa się go po prostu “il Santo”, czyli “święty i już”. Wypowiadając te słowa od razu wiadomo o kogo chodzi.
Św. Antonii inspirował wielu papieży. Wystarczy tylko przypomnieć, że Leon XIII określił św. Antoniego z Padwy świętym całego świata, a Pius XII doceniając jego kunszt teologiczny ogłosił go Doktorem Kościoła. Antonii Padewski do grona świętych został włączony niespełna rok po swojej śmierci, po najkrótszym w historii Kościoła procesie kanonizacyjnym.
Papież Pius XII mówił, że święty Antoni to “najbardziej kompetentny wśród egzegetów w interpretowaniu Świętych Pism, doskonały teolog i znawca dogmatów”. Pius XII zwracał uwagę na fakt, że Antonii z niezwykłą gorliwością głosił Słowo, przynaglany apostolskim pragnieniem, aby “sprowadzić błądzących na proste ścieżki”.
Jego kaznodziejstwo posiadało moc, która przenikała odbiorców. Przepowiadanie Antoniego z Padwy tak podobało się ludziom, że odczuwali potrzebę nie tylko wsłuchania się w jego treść, ale nade wszystko chcieli zmieniać swoje życie.
My również korzystając ze wstawiennictwa św. Antoniego z Padwy, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bogu sprawy Kościoła, świata , ojczyzny, jak i te osobiste
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swojemu ludowi świętego Antoniego z Padwy, znakomitego kaznodzieję i orędownika ubogich, † spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem prowadzili życie zgodne z Ewangelią * i we wszystkich przeciwnościach doznawali Twojej pomocy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Ks. Radosław Rychlik
Average Rating