Wspominamy św. Antoniego z Padwy

Read Time:1 Minute, 16 Second

Św. Fernando Martins de Bulhões, czyli św. Antoni z Padwy. Franciszkanin z Lizbony zasłynął w Italii jako wybitny kaznodzieja, w ogóle postać niezwykłą. We Włoszech, gdzie odbiera cześć szczególną, nazywa się go po prostu „il Santo”, czyli „święty i już”. Wypowiadając te słowa od razu wiadomo o kogo chodzi.

Św. Antonii inspirował wielu papieży. Wystarczy tylko przypomnieć, że Leon XIII określił św. Antoniego z Padwy świętym całego świata, a Pius XII doceniając jego kunszt teologiczny ogłosił go Doktorem Kościoła. Antonii Padewski do grona świętych został włączony niespełna rok po swojej śmierci, po najkrótszym w historii Kościoła procesie kanonizacyjnym.

Papież Pius XII mówił, że święty Antoni to „najbardziej kompetentny wśród egzegetów w interpretowaniu Świętych Pism, doskonały teolog i znawca dogmatów”. Pius XII zwracał uwagę na fakt, że Antonii z niezwykłą gorliwością głosił Słowo, przynaglany apostolskim pragnieniem, aby „sprowadzić błądzących na proste ścieżki”.

Jego kaznodziejstwo posiadało moc, która przenikała odbiorców. Przepowiadanie Antoniego z Padwy tak podobało się ludziom, że odczuwali potrzebę nie tylko wsłuchania się w jego treść, ale nade wszystko chcieli zmieniać swoje życie.

My również korzystając ze wstawiennictwa św. Antoniego z Padwy, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bogu sprawy Kościoła, świata , ojczyzny, jak i te osobiste

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swojemu ludowi świętego Antoniego z Padwy, znakomitego kaznodzieję i orędownika ubogich, † spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem prowadzili życie zgodne z Ewangelią * i we wszystkich przeciwnościach doznawali Twojej pomocy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Przypominamy o Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Next post Jubileusz Ojca Jana Poteralskiego