Sztuczna inteligencja animowała ewangelickie nabożeństwo

Read Time:2 Minute, 54 Second

▪️ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer), to zaawansowany model językowy wprowadzony na rynek przez Open AI opierający się na sztucznej inteligencji, który potrafi generować tekst w sposób naturalny i spójny. Serwis uruchomiono w listopadzie ubiegłego roku i od razu stał się hitem w skali globalnej. Firmy analityczne w USA oszacowały dość szybko, że sztuczna inteligencja dotychczas pozbawiła pracy prawie 4 000 Amerykanów.

▪️Czy możliwa jest ingerencja sztucznej inteligencji w życie duchowe człowieka? Czy dziś, w XXI wieku możliwe jest animowanie życia religijnego przez sztuczną inteligencję? Czy popularne boty oparte na technologii GPT-3 mogą być podmiotami prowadzącymi, animującymi nabożeństwo? Samo mówienie na ten temat zapowiada się lepiej niż scenariusz „Gwiezdnych Wojen”. A jednak celebracja nabożeństwa przez sztuczną inteligencję stała się faktem.

▪️W ramach 38. Zgromadzenia Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego miało miejsce nabożeństwo, któremu przewodniczyły cztery awatary wygenerowane za pomocą takich narzędzi jak: AI, ChatGPT, D-ID oraz VoiceAI.

▪️Ewangelicki eksperyment liturgiczny miał miejsce 9 czerwca br. i trwał około 40 minut. Na nabożeństwie zgromadziło się ponad 300 wiernych. Jak informują media, głównym pomysłodawcą wydarzenia był protestancki teolog Jonas Simmerlei, który sam siebie określa badaczem sztucznej inteligencji.

▪️Wspomniany ChatGPT wygenerował skrypty, które następnie zostały użyte podczas nabożeństwa, w oparciu o polecenia Simmerleina. Protestancki teolog nakazał czatbotowi wcielić się w rolę ewangelickiego kaznodziei a następnie stworzyć scenariusz nabożeństwa, który zawierać miał Psalmy, modlitwy oraz końcowe błogosławieństwo.

▪️Wirtualne nabożeństwo w bawarskiej świątyni św. Pawła w Fuerth poprowadziły aż cztery awatary. Wirtualnymi duchownymi były dwie młode kobiety oraz dwóch młodych mężczyzn. Sztuczna inteligencja przywitała wiernych słowami: „Drodzy przyjaciele, to dla mnie zaszczyt stać tutaj i przemawiać do was jako pierwsza sztuczna inteligencja na tegorocznym zjeździe protestantów w Niemczech”. Stwierdziła również, że: „aby zachować wiarę, musimy się regularnie modlić i chodzić do kościoła”. Awatary przekonywały wiernych do tego, by porzucili całkowicie przeszłość i skupili się na teraźniejszości.

▪️W próbach łączenia sztucznej inteligencji z celebracją liturgiczną obnażona została prawda o protestanckim rozumieniu Mszy św. Jednak w tym kontekście do jej celebracji nie jest już potrzebne tak silnie podkreślane przez Lutra kapłaństwo powszechne, ponieważ nabożeństwo sprawować może wirtualny bot.

▪️W tym niebezpiecznym precedensie, nie tylko zlekceważono protestanckie rozumienie Komunii św., ale zachwiano również jedną z pięciu kluczowych zasad protestantyzmu – „Sola scriptura” („Tylko Pismo”). Tutaj już nie człowiek, ale sztuczna inteligencja czyta Biblię, śpiewa Psalmy, wygłasza kazania. A przecież: „Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Pismo Święte stwierdza jednoznacznie, że: „Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek” (Hbr 4,12).

▪️Oby w dobie permanentnie postępującej protestantyzacji Kościoła, przeszczepiane na grunt katolicki pomysły, jak te ze sztuczną inteligencją, nie znalazły podatnego gruntu wśród młodego pokolenia katolików. Widzieliśmy już odprawiającego Muszę św. na dmuchanym materacu w morzu na plaży w Crotone duchownego. W serwisie TikTok gorszyliśmy się szokującym nagraniem z udziałem ks. Matthieu Jasserona z francuskiej diecezji Sens-Auxerre, który w szatach liturgicznych przy ołtarzu w „akompaniamencie” muzyki techno udawał muzycznego DJ-a. Chyba pora się obudzić.

▪️Dlatego zachwycajmy się pięknem katolickiej celebracji Eucharystii i pamietajmy o słowach arcybiskupa Fultona Sheena, który przestrzegał nas mówiąc, że: „Cechą charakteryzującą rozkładu danego społeczeństwa było zawsze malowanie bram piekła złotą farbą”. Arcybiskup dodawał przy tym: „Jednym słowem: tak zwana mądrość naszych czasów ulepiona jest z tego samego materiału, który pewnego dnia przybił do Krzyża naszego Zbawiciela”.

Dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Tydzień okiem prezesa
Next post Ochrzczony Polak szkodzi planecie – aberracje Wyborczej