Pamiętamy o papieżu Leonie XIII

Read Time:1 Minute, 26 Second

1️⃣2️⃣0️⃣ lat temu odszedł do Pana papież Leon XIII. Pamiętajmy o modlitwie za tego wielkiego człowieka.

Wybraliśmy dla was z tej okazji kilka cytatów Leona XIII

➡️ „Gdyby zaś samowola ustawodawców i rządzących nakazywała lub wprowadzała coś, co sprzeciwiałoby się prawu Bożemu lub naturalnemu to godność i obowiązek chrześcijańskiego imienia, a także pouczenia apostolskie zalecają, aby bardziej słuchać Boga niż ludzi” – encyklika „Quod apostolici muneris”.

➡️”Jeżeli rozum zgadza się na błędne poglądy, jeżeli wola obiera i skłania się do tego, co złe, to ani pierwszy, ani druga tym nie nabywają doskonałości, ale obie tracą swoją przyrodzoną godność i popadają w zepsucie” – encyklika „Immortale Dei ”.

➡️”Prawda i dobro mają prawo być propagowane w państwie z rozsądną wolnością tak, aby większa liczba mogła odnieść z nich pożytek, a nieprawdziwe doktryny, najbardziej śmiertelną zarazę umysłów (…) władza publiczna z największą pieczołowitością tłumi, aby uchronić społeczeństwo od rozprzestrzeniającego się zła” – encyklika „Libertas praestantissimum”.

➡️”Władza ojcowska jest tego rodzaju, że państwo nie może jej ani zniszczyć, ani w siebie wchłonąć, bo ten sam ma początek, co samo ludzkie życie” – encyklika „Rerum novarum”.

➡️”Dosyć już nasłuchał się tłum o tym, co się zwie „prawami człowieka”, niechże usłyszy kiedyś o prawach Boga” – encyklika „Tamesti futura”.

➡️”Istotą i zasadą całego życia chrześcijańskiego jest niepoddawanie się zepsutym obyczajom wieku, lecz stałe przeciwstawianie się i walka” – encyklika „Exeunte iam anno”.

➡️”Nikt nie ma prawa sądzić, że jest mu wolno z jakiejkolwiek przyczyny wstępować do sekty masońskiej, jeżeli wiarę katolicką i własne zbawienie tyle sobie ceni, ile powinien” – encyklika „Humanum genus”.

➡️”Należy energicznie usiłować odeprzeć kłamstwo i fałsz przez odwołanie się do źródeł, pamiętając, że pierwszym obowiązkiem historyka jest nie dopuścić do kłamstwa, drugim zaś – nie bać się powiedzieć prawdy” – List o historii, 16 sierpnia 1883.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post „Wstrząsające dane” kilka słów dla „Naszego Dziennika”
Next post Ks. Grzegorz Umiński odszedł do Pana