Pamiętamy o bł. Michale Czartoryskim

Read Time:1 Minute, 27 Second

Dziś w liturgii wspominamy niezwykłego kapłana dominikanina ze Służewa bł. o. Michała Czartoryskiego, którego Niemcy zamordowali 6 września 1944 r. Michał Czartoryski (Jan Franciszek książę Czartoryski), obrońca Lwowa, kapelan Armii Krajowej oraz powstaniec warszawski urodził się 19 lutego 1897 r. w Pełkiniach na Podkarpaciu. Był jednym z założycieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży “Odrodzenie”. W dniu święceń kapłańskich w swoim pamiętniku zamieścił następujący wpis: „oddać się na służbę Bożą bez zastrzeżeń! Wtedy jest się wolnym, szczęśliwym, wesołym już tu na ziemi… Celem moim, to zupełne oddanie się na służbę Bogu, bezapelacyjne, aż do męczeństwa”. Pisząc niniejsze słowa, nie wiedział jeszcze, że urzeczywistnią się całkowicie w jego kapłańskim życiu.Bł. o. Michał był wychowawcą młodzieży, mistrzem nowicjatu dominikańskiego. Zajmował się również formacją studentów, inteligencji katolickiej i III Zakonem św. Dominika.

Wybuch powstania zastał go na Powiślu. Jako kapelan dołączył do walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” AK. 6 września 1944, po upadku tej dzielnicy, nie wycofał się razem z powstańczymi oddziałami, nie skorzystał z możliwości ukrycia się przed Niemcami w stroju sanitariusza, jak mu proponowano, lecz został do końca. Jako jedyny z personelu szpitalnego, z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów w piwnicach firmy Alfa-Laval. bł. o. Michał Czartoryski czuwał nad ciężko chorymi. Zaledwie pół godziny po ewakuacji obsługi powstańczego szpitala Niemcy rozstrzelali w piwnicach lazaretu znajdujące się tam chore osoby, w tym o. Michała, który do końca duchowo wspierał rannych.
Po bestialskim morderstwie wywleczono ciała zabitych ze szpitalnej piwnicy, następnie oblano benzyną i spalono na pobliskiej barykadzie. Rok później przeprowadzono ekshumację, a ciała zmarłych przeniesiono do wspólnego grobu dla powstańców. Jednak ciała o. Michała Czartoryskiego nie udało się zidentyfikować. Ojca o. Michała Czartoryskiego, beatyfikował św. Jan Paweł II w 1999 r. wraz z gronem 108 męczenników II wojny światowej.

Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Komediodramat z nowomową w tle
Next post „Rozmowa poranka” w Radio Jasna Góra z udziałem prezesa DIAK