„Różaniec za synod” abp W. Depo i dr A. Dąbrowski komentują inicjatywę dla „Naszego Dziennika”

Read Time:2 Minute, 30 Second

W dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika” w artykule „Różaniec za synod” mocny dwugłos z naszej diecezji – Metropolita Częstochowski Arcybiskup Wacław Depo & Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski. Polecamy artykuły i życzymy owocnej lektury.

„Różaniec jest modlitwą, w której rozważamy zbawcze wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, dlatego jak najbardziej wskazane jest w tej modlitwie polecać intencje synodu. Rozważanie tajemnic różańcowych jest drogą umacniającą nas w wierze i zawierzeniu Panu Bogu” – podkreśla w rozmowie z red. Małgorzata Bochenek arcybiskup Wacław Depo. Metropolita częstochowski zwraca uwagę na to, że pierwsza sesja zgromadzenia synodu biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” odbywać się będzie w Rzymie w dniach 4-29 października br. Dlatego apeluje aby w miesiącu różańcowym modlić się za ojców synodalnych, „aby wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego i ustrzegli katolickiej wiary”. „Niech ta intencja towarzyszy nabożeństwom w kościołach, ale też naszej rodzinnej i indywidulanej modlitwie różańcowej” – stwierdza Ksiądz Arcybiskup.

Do włączania intencji za synod w październikową modlitwę różańcową zachęca również prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski, który na łamach „Naszego Dziennika” stwierdza: „Każdy ochrzczony katolik powinien zdać sobie sprawę z tego, że jest częścią Kościoła, naszym wkładem w synodalność jest teraz modlitwa różańcowa za ojców synodalnych, aby przede wszystkim wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego”. Dr Artur Dąbrowski zwraca uwagę na fakt, że ogromne obawy o synod rodzą się z pojawiających się informacjach, które pojawiają się w mediach w kontekście synodu o synodalności. W tym przede wszystkim te, które dotyczą prób nawet zmiany doktryny i nauczania Kościoła, do tego stopnia, aby uwzględniała hasła rewolucji genderowej.

„Nie możemy się z tym zgodzić, to próba dokonania niszczycielskiego zabiegu na żywym organizmie Kościoła naszej matki- akcentuje dr Dąbrowski. Dodaje przy tym, że „Każdy ochrzczony powinien mieć świadomość, że synodalność w Kościele czyli wspólne decydowanie, nie jest spełnianiem „koncertu życzeń”. Prezes Dąbrowski podkreśla również, że „Rewolucja kulturowa wpłynęła już na myślenie wielu biskupów na zachodzie Europy. Dlatego tym bardziej niepokoją nas wypowiedzi osób odpowiedzialnych za synod. Nikt z nas nie jest uprzedzony odnośnie synodu, ale chcemy, aby Kościół jeden, powszechny, apostolski, zachował nadal swoją tożsamość. Również osoby, które próbują podpowiadać, w jakim kierunku ma iść „reforma” Kościoła budzą nasze niepokoje.

Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zauważa, że nawet w niektórych polskich diecezjach była sytuacja, iż do dyskusji o synodzie na temat synodalności nie zaproszono Akcji Katolickiej, która jest przecież stowarzyszeniem ściśle współpracującym z hierarchią Kościoła, a o konsultacje poproszono osoby lgbt… „Dyplomatycznie nazwijmy to nietaktem, bo kto może więcej powiedzieć o Kościele niż ten kto go kocha, niż ten kto z miłością wykazuje również jego grzechy. Powinniśmy wsłuchiwać się w głos tych biskupów, którzy stają w obronie doktryny i tradycji Kościoła. Przykładem tutaj są amerykański biskup Joseph Strickland oraz niemiecki kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Oni również apelują o to, aby dobrze i właściwie pokierować obradami synodalnymi, aby Kościół zachował swoją katolicką tożsamość, strzegł depozytu wiary i chrześcijańskiej moralności”. – konkluduje swą wypowiedź dla „Naszego Dziennika” dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Renata Olczyk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 70. rocznica aresztowania Stefana kard. Wyszyńskiego
Next post #RóżaniecZaSynod – Dołącz