Polecamy encyklikę Piusa XI „O Różańcu świętym Najświętszej Maryi Panny”.

Read Time:1 Minute, 33 Second

Polecamy Państwu do odsłuchania niezwykle aktualny w swoim przesłaniu dokument – encyklikę Piusa XI „Ingravescentibus malis” (O Różańcu świętym Najświętszej Maryi Panny). Papież mając na celu zmotywowanie wiernych do odmawiania różańca 29 września 1937 r., w uroczystość św. Michała Archanioła w Castel Gandolfo promulgował dokument.

Jak uczy Pius XI każdy, kto zgłębia dzieje Kościoła, zauważa szybko, że „Losy chrześcijaństwa nierozerwalnie spoiły się z przemożną opieką Bogarodzicy Dziewicy. Ilekroć bowiem szeroko krzewiące się błędy rozedrzeć usiłowały nieszytą szatę Kościoła i podkopać jego jedność, ojcowie nasi uciekali się ufnym sercem do Tej, która „sama jedna wszystkie pokonała herezje na całym świecie”, a wskutek Jej zwycięstwa szczęśliwsze nastawały czasy”.

Odwołując się do czasów minionych papież przypomniał pokonanie mahometan, którzy „dufni w swą flotę potężną i wojsko ogromne nieśli narodom Europy klęskę i niewolę, wzywano z woli Ojca świętego z całą usilnością opieki Matki niebiańskiej i pokonano w ten sposób wrogów i statki ich zatopiono”. Papież w dokumencie mówi o dwóch wymiarach niebezpieczeństw – publicznym i prywatnym. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zaleca, by wierni wzorem swoich poprzedników z gorącym błaganiem oddawali się opiece Matki Bożej, „aby łaskawie przyszła im w pomoc i uprosiła im osłodę i lekarstwo w cierpieniach”.

Papież uczy, że nie tylko czasy przeszłe, ale także obecne niosą ze sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, które zdominowały życie społeczne i religijne. W związku z tym motywuje wiernych do odmawiania różańca do Najświętszej Maryi Panny. Ponadto Pius XI uważa, że antidotum na taki stan rzeczy stanowi korzystanie z przemożnego Maryi. Każdy kto zwraca się do Maryi, doznaje Jej wstawiennictwa. Dlatego z pobożną ufnością należy podjąć modlitwę różańcową, aby odnowić wszystko w Chrystusie.

Zachęcamy Państwa do lektury encykliki „Ingravescentibus malis” (O Różańcu świętym Najświętszej Maryi Panny). Polecamy również wysłuchanie audiobooka, które nie zajmie dużo czasu, a przede wszystkim przybliży nam istotę modlitwy różańcowej i wstawiennictwa Królowej Różańca Świętego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wspominamy św. Franciszka z Asyżu
Next post Zapraszamy na konferencję „Medialne spojrzenie na Kościół”