Wierni protestowali pod sosnowiecką kurią

Read Time:2 Minute, 22 Second

W związku ze skandalem homoseksualnym w Dąbrowie Górniczej wierni zorganizowali dziś (niedziela) o godzinie 19:00 akcję protestacyjno-modlitewną przy budynku kurii sosnowieckiej. W swoim komunikacie napisali: „My, wierni, też czujemy się obolali i nie pomagają nam komunikaty, które mogłyby równie dobrze dotyczyć kradzieży w sklepie dokonanej przez kapłana”.

Spotkanie nie miało charakter refleksyjny. „Nie jesteśmy tu po to, żeby atakować biskupa. Chcemy się pomodlić o uzdrowienie sytuacji” – zapewniali uczestnicy spotkania. Zapewniali przy tym: „Nie jesteśmy antyklerykałami. Wręcz przeciwnie, gdy w czasie czarnych marszów niektórzy chcieli niszczyć kościoły, to my staliśmy na straży. Byłem pod katedrą w Katowicach, a dziś jestem pod kurią w Sosnowcu, bo jako wierny nie godzę się z sytuacją, która dziś ma miejsce w tej diecezji”.

Przed spotkaniem pod kurią wierni poinformowali w mediach społecznościowych, że: „W obliczu systemowych nadużyć w diecezji sosnowieckiej, bagatelizowania, doświadczeń z bezkarnością księży oskarżonych o skandale, brakiem wyjaśnień poważnych spraw, odejściem kolejnych kapłanów i demograficzną śmiercią sosnowieckiego seminarium, mamy po prostu dość”. Oczekują również od przedstawicieli i decydentów sosnowieckiej kurii profesjonalizmu w zarządzeniu kryzysowym i wizerunkowym oraz podjęcia zintensyfikowanych działań mających na celu zapobiegnie wybuchaniu jakichkolwiek skandali. 

Wierni diecezji sosnowieckiej nie tylko wykazali się odwagą, ale dali mocen świadectwo wiary i modlitwy, podkreślając jednak wyraźnie, że: „To nie protest w jednej konkretnej sprawie, Dąbrowa Górnicza nie zaczęła się wczoraj”. W opinii organizatora inicjatywy Michała Kusiora: „Cała sytuacja, czy poprzednie sytuacje, niezależnie od szczegółów, budują w wiernych zamęt. Można powiedzieć, że stajemy się pośmiewiskiem. Jest to troszeczkę taki krzyk rozpaczy. Bo niektórzy pytali, dlaczego protest, dlaczego nie załatwić tego inaczej? Myślę że wierni diecezji sosnowieckiej szczególnie potrzebują poczuć, że nie zgody na takie zachowania, że można kochać kościół i jednocześnie protestować przeciwko temu, co się złego w nim dzieje”. 

Wierni zorganizowali również akcję ogólnopolską – Petycję o odwołanie Biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, która jest skierowana do papieża Franciszka, arcybiskupa Antonio Guido Filipazzi
Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz przewodniczącego KEP w Polsce Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W petycji przeczytać możemy: „Nie możemy milczeć i nie reagować w obliczu długoletnich skandali, które już bardziej nie mogą nadszarpnąć reputacji Kościoła, bo ta reputacja została
bezpowrotnie utracona… nie tracimy jednak wiary, że można ją odbudować!”

Od momentu opublikowania petycji na stronie internetowej ilość podpisów systematycznie wzrasta. Swoje poparcie dla inicjatywy wyrażają świeccy oraz osoby duchowne. Jednak nie wszyscy decydują się to zrobić publicznie. Twórcy petycji wyraźnie wskazują, czego oczekują od władz kościelnych w kontekście gorszących spraw, które niszczą reputację diecezji. „Chcą dymisji sosnowieckiego ordynariusza, bp Grzegorza Kaszaka, utworzenia watykańskiej komisji z udziałem osób świeckich, która będzie pracować transparentnie i ujawni prawdę dotyczącą obecnego i poprzednich skandali mających miejsce w diecezji oraz apelują o mianowanie nowego biskupa, który „pomoże przewodniczyć procesowi uzdrawiania, przywracając wiarę i nadzieję w sercach poranionych ludzi”. 

My ze swojej strony w miesiącu poświęconym Matce Bożej Różańcowej wspierajmy uzdrowienie diecezji sosnowieckiej modlitwą.

Artur Dąbrowski – prezes DIAK

eska/deon/ak.czest

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Konferencja „Medialne spojrzenie na Kościół” poza nami
Next post Kardynał Burke motywuje nas do działania