Konferencja „Prawda w życiu i nauczaniu Jana Pawła II poza nami

Read Time:2 Minute, 1 Second

W sobotnie popołudnie dobiegła końca konferencja poświęcona św. Janowi Pawłowi II. W wykładach prelegentów nie zabrakło wielu cennych odniesień do encyklik papieża Polaka „Veritatis splendor” oraz „Fides et ratio”.

W pierwszym wystąpieniu ks. Radosław Rychlik odnosząc się do filozofii klasycznej, zwrócił uwagę na aspekt stosowania klasycznej definicji prawdy w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II. Arystotelesowsko-tomistyczna koncepcja prawdy, to klucz do rozumienia nauczania św. Jana Pawła II, nadmienił asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Ks. Radosław, odwołując się do wielu komentatorów nauczania życia i nauczania papieża podkreślił, że kluczem do porozumienia jego teologicznego przesłania stanowi zapis z Ewangelii św. Jana „Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli” (J 8,32).

Drugi z referatów, dyrektor Domu Świętej Barbary w Kleszczowie ks. Sławomir Bednarski w nawiązaniu do papieskiej wykładni wyartykułowanej w encyklice „Fides et ratio” omówił znaczenie relacji pomiędzy wiarą a rozumem. Ksiądz Bednarski zwracając uwagę na kontekst historyczny pontyfikatu Jana Pawła II zaznaczył, że papież konfrontował nauczanie teologiczne z kontrowersyjnymi teoriami dotyczącymi zagadnień z zakresu ewolucji, etyki medycznej. Prelegent zwrócił uwagę na rozwój nauki i Technologii w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku twierdząc że były okresem intensywnego rozwoju nauki, która wprowadziła w obszar społeczny kryzys moralny. W latach dziewięćdziesiątych nasilały się debaty dotyczące kryzysu moralnego w społeczeństwach zachodnich. Ojciec Święty kładł nacisk na dialog między wiarą a rozumem.

Z kolei dr Artur Dąbrowski przypomniał, że św. Tomasz z Akwinu to duchowy mistrz teologii św. Jana Pawła II. Papież życzył sobie tego aby Akwinata ze względu na treść wykładanej przez siebie doktryny, jest doskonałym wzorem harmonii istniejącej między rozumem a wiarą. Mówca zwrócił uwagę na fakt kontestacji w środowiskach kościelnych papieskiej encykliki „Veritatis splendor”, która powstała w celu obrony prawdy katolickiej przed herezjami mającymi swoje korzenie w XIX-wiecznym modernizmie.

Konferencja w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie stanowiła istotny wkład naszego stowarzyszenia w przywracanie właściwego rozumienia teologii papieża z Polski oraz pamięci o św. Janie Pawle II. Wspólna inicjatywa RODN „WOM”, Klubu Intencji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz naszego stowarzyszenia, ukazały potrzebę stworzenia wspólnej płaszczyzny obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, które odbierają mu lewicowo-liberalne media oraz zainfekowani marksizmem kulturowi hierarchowie Kościoła katolickiego.

Ze swoje strony dziękujemy Dyrekcji RODN WOM za wsparcie inicjatywy, Pani Aleksandrze Krawczyk za niezwykle profesjonalne prowadzenie konferencji, Panu Zbigniewowi Burdzie za obsługę Medialną, Pani Jolancie Fąfarze za opiekę nad seniorami. Cieszymy się, że wydarzeniem zainteresowały się osoby w podeszłym wieku z Częstochowskiego Klubu Seniora oraz katecheci archidiecezji częstochowskiej

Renata Olczyk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Skandaliczny wpis wpis etyk UW Magdaleny Środy
Next post Zapraszamy na Jasnogórskie Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej