Konferencja „Wyklęci czy błogosławieni? Postawy reprezentatywne w Kościele i państwie” poza nami

Read Time:2 Minute, 53 Second

Za nami konferencja „Wyklęci czy błogosławieni? Postawy reprezentatywne w Kościele i państwie”, w której uczestniczyli nauczyciele religii, historii, Akcji Katolickiej, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz przedstawiciele `Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność.

Przybyli do Kaplicy Różańcowej uczestnicy konferencji wysłuchali trzech wykładów, po których uczestnicy zadawali pytania prelegentom. Pierwszy referat „Księża niezłomni – Życie i ofiara”, wygłosił dr Sławomir Maślikowski. Prelegent zapoznał zebranych z życiorysami licznych kapłanów, którzy służąc Bogu i Ojczyźnie, zapłacili najwyższą cenę. W swoim wykładzie odniósł się również do mordu na plebanii w Poczesnej, która miała miejsce 2 kwietnia 1950 r. Do zabójstwa doszło pod koniec Wielkiego Postu, „w czasie gdy w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej po raz pierwszy od zakończenia wojny odbywały się Misje Święte. Wydarzenie to ściągało do wiejskiego kościoła tłumy wiernych”.  48-letni proboszcz ks. Boguchwał Tuora od dawna był na celowniku bezpieki. „Nieznani sprawcy” wraz z księdzem proboszczem zamordowali cztery osoby. Sprawę badali śledczy z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jednak do dzisiejszego dnia zbrodnia ta nie została wyjaśniona.

„Zapomniane wartości. Postawy moralne wczoraj i dziś”, to tytuł wystąpienia ks. Sławomira Bednarskiego, który w swoim referacie przypomniał, że w kwestii aksjologii, to odzwierciedla ona przekonania jednostki lub grupy co do tego, jak powinno się żyć, jakie cele są istotne, a także jakie       normy i zasady powinny kierować relacjami z innymi ludźmi. Prelegent zwrócił również uwagę na fakt, że „etyka posthumanistyczna, w kontekście postępu technologicznego niesie ze sobą pytanie o wartość życia ludzkiego, sztucznej inteligencji, biotechnologii i innych obszarów związanych z przekraczaniem granic naturalnych zdolności ludzkiego ciała i umysłu”. „Jak można łatwo zauważyć nie posiada ona w sobie obiektywnej oceny. Wszystko w tym przypadku opiera się na etyce sytuacyjnej i indywidualnej”, zaznaczył prelegent.

„Lincz na kardynale Henryku Gulbinowiczu. Pomówienia i prawda”, to tytuł wykładu, który wygłosił dr Artur Dąbrowski, zaznaczył, że kluczem do rozumienia działań szkodzących Kościołowi od wewnątrz jest poznanie historii Belli Dodd, która „W latach trzydziestych wprowadziliśmy tysiąc stu mężczyzn do kapłaństwa, aby zniszczyć Kościół od wewnątrz. Chodziło o to, aby ci ludzie zostali wyświęceni, a następnie wspięli się po drabinie wpływów i władzy jako prałaci i biskupi”. Wśród nich mieli być m.in. homoseksualiści. Dodd twierdziła, że był to pomysł Stalina, który dokładnie zdawał sobie sprawę z roli, jaką odgrywa Kościół w życiu publicznym”.

W wykładzie wybrzmiało wyraźnie, że w przypadku kardynała Gulbinowicza mamy do czynienia z realizacją procedury znanej z czasów starożytnych „danmatio memoriae” – („usuwania z pamięci”). To proceder usuwania jakichkolwiek form dorobku nauczania, wizualnych aspektów upamiętniających nauczanie, styl bycia, świadectwo istnienia człowieka i jego spuścizny intelektualnej. Tą właśnie procedurę zastosowano wobec kardynała Gulbinowicza. „Po prostu, usuwa się z pamięci wszelkie ślady nauczania wrocławskiego purpurata”.

Jak zaznaczył dr Artur Dąbrowski, że w przypadku wrocławskiego purpurata najbardziej zaskakuje fakt, że Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało informację, że nie posiada informacji o tym, by którakolwiek z watykańskich kongregacji prowadziła postępowanie w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza lub wydała jakiś dekret w tej sprawie. Również Nuncjatura Apostolska w Warszawie nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, kto w Stolicy Apostolskiej wydał wobec byłego metropolity wrocławskiego decyzje dyscyplinarne, o których sama poinformowała w specjalnym komunikacie. Kto zatem i w jaki sposób nas oszukał?

Dziękujemy bardzo serdecznie ks. Sławomirowi Bednarskiemu, dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej Św. Barbary w Kleszczowie, nauczycielowi-konsultantowi RODN „WOM” w Częstochowie dr. Sławomirowi Maślikowskiemu, dr. Arturowi Dąbrowskiemu, prezesowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej za wspaniale przygotowane wykłady i zmotywowanie nas do działania.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dołącz do inicjatywy modlitewnej #MuremZaArcybiskupem
Next post Zapraszamy na spotkanie adwentowo-opłatkowe Regionu Radomszczańskiego