Adwent – Czas odnowy sumień

Read Time:2 Minute, 26 Second

Zachęcamy do zapoznania się z refleksją ks. Radosława Rychlika na Drugą Niedzielę Adwentu.

Druga Niedziela Adwentu skłania nas do wielu przemyśleń. A to z tego względu, że dotarliśmy już do połowy dystansu, jaki dzieli nas od przyjścia Chrystusa. W związku z tym, na naszej drodze do Betlejem, nie może zabraknąć pytań o kondycję naszej wiary. Dlatego w tym miejscu stosownym będzie zmierzyć się z pytaniem: „Jak pozwalam słowu Bożemu przeniknąć do swego serca i umysłu, aby Duch Święty mógł się mną swobodnie posługiwać na „pożytek nasz i całego Kościoła Świetego?”

W swych rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 7.12.1997r. św. Jan Paweł II przypomniał nam o tym, że współczesny człowiek żyje w epoce rozproszenia, wewnętrznego nieładu i kultu pozorów. Pomimo naszych niedoskonałości Bóg i tak pragnie zamieszkać pośród nas. Kolejny raz w naszym życiu Słowo z miłości do człowieka chce stać się Ciałem i zamieszkać pośród nas. Bóg chce przyjść do swojej własności i przekonać nas o tym, że jedynie ci, którzy Go przyjmą otrzymają moc, „aby się stali dziećmi Bożymi.

Dlatego, w tym czasie czuwania, powinniśmy nie tylko przyjąć, ale pogłębić wezwanie boże obligujące nas do autentycznego nawrócenia. W sposób szczególny wybrzmiewa ono w wołaniu św. Jana Chrzciciela dotyczącym przygotowania dróg dla Pana. Jednym z przejawów naszego nawrócenia jest zwyczaj dobrze przygotowywanego rachunku sumienia, któremu towarzyszy staranne zbadanie grzechów, które się popełniło od ostatniej dobrej spowiedzi. Rachunek sumienia, jak uczy sługa Boży arcybiskup Fulton Sheen, „musi być dokonywany w obecności Boga – nie możemy porównywać samych siebie z naszymi bliźnimi ani z naszymi subiektywnymi ideałami”.

W wędrówce po własnym sumieniu odpowiednim wsparciem jest dla nas Pismo Święte. Wielu Ojców Kościoła podkreślało, że Biblia jest dla wierzących źródłem duchowej pociechy, przewodnikiem w znoszeniu cierpliwości i udręk oraz zwierciadłem przekonującym nas o tym, że jesteśmy grzesznikami kochanymi przez Pana Boga. Jedynie stała więź z Pismem Świętym interpretowanym w duchu nauczania Kościoła daje nam prawdziwe rozumienie samego siebie w tajemnicy Osoby Jezusa.

Na naszej drodze adwentowej, która wiedzie nas w kierunku Świętej Nocy spotykamy Maryję. Wpatrzeni w Matkę Boga, pokorną Służebnicę Pana, współpracującą nieustannie z Duchem Świętym, uczmy się rozniecać wokół nas płomień wiary, nadziei i miłości, który ofiaruje każdemu z nas poprzez swoje Niepokalane Serce. Niech wstawiennictwo Maryi przyczyni się do odnowienia naszych sumień, abyśmy godnie przygotowali się na przyjście Emmanuela, Boga z nami.

Niech w czasie odnowy naszych sumień w tym okresie adwentowym wspiera nas Matka Boża. Niech Maryj pomoże nam godnie przygotować się na Boże Narodzenie i otworzy nasze sumienia i serca na przyjęcie Jezusa. Bo przecież każdy z nas wezwany jest do tego, aby być człowiekiem sumienia. A to, jak uczył nas św. Jan Paweł II „znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło”.

Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Spotkanie adwentowo-bożonarodzeniowe Regionu Radomszczańskiego
Next post Rewolucyjne „zarządzania strachem”