Rok temu pożegnaliśmy Ojca Świętego Benedykta XVI

Read Time:1 Minute, 47 Second

5 stycznia 2023 r. o godz. 9.30 w Watykanie, odbyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Trumnę z ciałem Benedykta XVI wyniesiono przed Bazylikę św. Piotra. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył papież Franciszek. W Eucharystii uczestniczyło około 100 tys. osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele ponad 30 krajów, 120 kardynałów, ponad 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Po Mszy św. pogrzebowej trumnę z ciałem zmarłego papieża złożono w grobie w Grotach Watykańskich. Papież Benedykt spoczywa w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 pochowany był św. Jan Paweł II.

W swoich rozważaniach w trakcie homilii pogrzebowej papież Franciszek nawiązując do słów, które wypowiedział konający na Krzyżu Chrystus: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46) wyartykułował, że stanowiły one wykładnię potwierdzającą to, co charakteryzowało całe życie Chrystusa, które było nieustannym powierzaniem się w ręce swojego Ojca. “Były to ręce przebaczenia i współczucia, uzdrowienia i miłosierdzia, namaszczenia i błogosławieństwa, które skłoniły Go, by oddał się również w ręce swoich braci. Te zranione ręce wychodzą na spotkanie i nie przestają się ofiarowywać, abyśmy poznali miłość, jaką Bóg ma ku nam” – zaznaczył Franciszek.

Na zakończenie homilii Franciszek wspominając zmarłego papieża seniora powiedział: “Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!”

Warto przy okazji rocznicy śmierci Benedykta XVI przypomnieć słowa kardynała Gerharda Müllera, który wspominając zmarłego papieża i przyjaciela, przypomniał, że papież senior nie tylko stworzył nową sumę teologiczną, ale był również wielkim myślicielem i intelektualistą. “Całe swoje życie poświęcił syntezie wiary i rozumu. Na tym polega jego wielkie znaczenie dla Kościoła, bo pokazuje, że wiara chrześcijańska to nie jakiś sentymentalizm, wspomnienia z dzieciństwa. Wiara może dać odpowiedź na wielkie wyzwania egzystencjalne ludzkiego życia. To jest największe dziedzictwo Benedykta XVI” – stwierdził niemiecki purpurat.

Kardynał dodał przy tym, że “Benedykt XVI rzeczywiście może być postrzegany jako doktor Kościoła, może prowadzić nas do życia chrześcijańskiego“. Kardynał Gerhard Müller – wieloletni współpracownik zmarłego papieża Benedykta XVI i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary – w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził, że: “Benedykt XVI jest bez wątpienia Doktorem Kościoła, ale formalne nadanie mu tego tytułu będzie długim procesem i nastąpi dopiero po jego kanonizacji”.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Erę heroicznego katolicyzmu uważam za otwartą
Next post Czekając na Epifanię – ks. Radosław Rychlik