Sięgając po dziedzictwo Rogera Scrutona
12 stycznia 2020 w Brinkworth w wieku 75 lat zmarł Roger Vernon Scruton brytyjski filozof, pisarz i kompozytor. Autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej oraz powieści tłumaczonych na wiele języków. Śmierć Rogera Scrutona skomentował na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda, zaznaczając we wpisie, że odszedł “Wielki Przyjaciel Polaków i wolnej, suwerennej Polski”.
Członkowie Akcji Katolickiej o Rogerze Scrutonie i jego poglądach na temat obecnych zmian w obrębie kultury, mogli dowiedzieć się z wykładów prezesa DIAK dra Artura Dąbrowskiego oraz audycji radiowych Akcji Katolickiej “Budzenie Olbrzyma”, które są emitowane w Radio Jasna Góra w każdy piątek o godz. 10:30. Jak zaznaczał w swych audycjach, Roger Scruton był przede wszystkim filozofem, teoretykiem konserwatyzmu, autorem licznych publikacji z etyki, polityki oraz kultury. Jako wytrawny krytyk środowisk lewicowych, doskonale demaskował założenia myślicieli tzw. “nowej lewicy”, która za fundamentalny cel przyjęła położenie kresu zachodniej cywilizacji”.
W swoim wpisie a Facebooku odnoszącym się do śmierci Rogera Scrutona, prezes Artur Dąbrowski napisał: “Obszar badań Rogera Scrutona zadziwiał. Niestety od wczoraj musimy już mówić o brytyjskim filozofie w czasie przeszłym. Jego książki uzmysłowiły mi jedno: “Scruton, to uosobienie niezwykłego kunsztu i katorżniczej pracy w której kluczową rolę odgrywała prawda. Przez lata chronił nas przed aberracją umysłową pseudointelektualistów, którzy za chwilę sławy i chwały oddali by nawet własną żonę, aby zaserwować światu chwilową iluzję. On jednak zachowywał spokój. Był wierny wyznawanym przez siebie wartościom. Przekonywał nas o tym, że wokół nas zawsze będą istnieć “Głupcy, oszuści i podżegacze”.
“Prawda kosztuje dużo, lecz wyzwala”, uczył nas ks. Jerzy Popiełuszko, twierdzi prezes Dąbrowski. Tą prawdą żył Roger Scruton, zwłaszcza wtedy, kiedy za publikację “Myśliciele nowej lewicy”, został napiętnowany i skazany na intelektualną banicję. Scrutona za wierność prawdzie, w myśl “poprawności politycznej”, poddano intelektualnej eutanazji. Nawet wtedy, kiedy rozpoznano u Niego złośliwy nowotwór, jego adwersarze nie mieli dla niego litości. My wówczas, bardziej intensywnie towarzyszyliśmy Mu wsparciem i modlitwą. W najtrudniejszym momencie swojego życia Scruton nie wahał się twierdzić, że: “W ciągu tego roku wiele mi zostało zabrane, moja reputacja, moje stanowisko publiczne, moje stanowisko w ruchu konserwatywnym, mój spokój umysłu i moje zdrowie”, służyliśmy wsparciem. Jeszcze bardziej rozumieliśmy wtedy zapis sentencji: “lepiej żebyś cierpiał za prawdę, niż prawda miałaby cierpieć z twojego powodu”.
Z perspektywy życia, które posiada swój kres, zaczynamy coraz bardziej rozumieć prawdę zawartą w słowach Rogera Scrutona, przekonującego nas, że: “Coraz bliżej śmierci, zaczynasz wiedzieć, co oznacza życie, a co oznacza wdzięczność”. Osobiście jestem wdzięczny za to, że nauczyłeś mnie, iż nie warto być głupcem, oszustem, czy podżegaczem i oczywiście tego, że “oczywiste błędy najtrudniej się koryguje”.
Zachęcamy Państwa do lektury pism Rogera Scrutona. Z pewnością znajdziemy w nich wiele cennych wskazówek oraz motywacji do działań w obrębie apostolstwa laikatu w obrębie kultury.