Pamiętamy o Powstańcach Styczniowych

Read Time:1 Minute, 35 Second

22 stycznia 1863 r., proklamowaniem Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, jeden z największych zrywów narodowych w naszej ojczyźnie w XIX w. Walka o wolną i niepodległą Polskę pochłonęła życie kilkudziesięciu tysięcy ofiar. Mimo porażki powstanie wpłynęło na dążenia niepodległościowe przyszłych pokoleń Polaków.

Powstańcy dopatrywali się w klęsce jaką poniosło Imperium Rosyjskie w wojnie krymskiej nadzieję na podjęcie walki, która miała zakończyć się odzyskaniem niepodległości i przywróceniem Polski na mapę świata. Powstanie swoim zasięgiem obejmowało tereny Królestwa Polskiego Litwy (od 1 lutego 1863r.) i trwało do jesieni 1864 r. Swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Jednak za bezpośrednią przyczynę wybuchu powstania uznaje się brankę (pobór) do armii rosyjskiej, który przeprowadzono bez zapowiedzi w Królestwie Polskim w połowie stycznia.

22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest na mocy którego proklamowano powstanie Tymczasowego Rządu Narodowego. W trakcie powstania stoczono ponad tysiąc potyczek. Do walki z Imperium Rosyjskim przystąpiło ok. 200 tys. Polaków. Uczestnicy Powstania wywodzili się z rodzin szlacheckich, mieszczaństwa oraz chłopstwa. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej.

Szacuje się, że w Powstaniu Styczniowym życie za Ojczyznę oddało ok. 30 tys. powstańców, a ok. 38 tys. zesłano na Syberię. Tuż po zakończeniu powstania naszych rodaków dotknęły liczne represje. Pośród osób zaangażowanych w działania Centralnego Komitetu Narodowego, a następnie Tymczasowego Rządu Narodowego, zasługuje Romuald Traugutt, człowiek wielkiej wiary i miłości do Ojczyzny.

Aresztowany na skutek zdrady przez carską policję o 2 nad ranem w nocy z 10 na 11 kwietnia 1863 r. w mieszkaniu Heleny Kirkorowej pełniącej funkcję kuriera Rządu Narodowego. Traugutta skazano na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r. Traugutt był człowiekiem inspirującym się wiarą w swoim postępowaniu. Myślę, że dziś, po 161 latach na nowo muszą wybrzmieć w nas jego słowa, mówiące o tym, że: „Dążnością Rządu Polskiego być powinno, jest i będzie zawsze prowadzenie ludu Polskiego drogą prawdy, drogą wskazaną przez Boskiego Nauczyciela naszego”.

Katarzyna Dąbrowska

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Celebrując Niedzielę Słowa Bożego
Next post Pamiętamy o rocznicy śmierci kard. Glempa