Pamiętamy o rocznicy śmierci kard. Glempa

Read Time:1 Minute, 3 Second

Kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w pobliskim Rycerzewku. W Inowrocławiu ukończył liceum, a w Gnieźnie seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Franciszka Jedwabskiego, sufragana poznańskiego, który udzielił ich w zastępstwie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nominację na arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego prymasa Polski otrzymał 7 lipca 1981 roku, w 1,5 miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej. Kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha.

Kardynał odszedł do Pana 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej został pochowany w archikatedrze warszawskiej w krypcie arcybiskupów warszawskich. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za śp. kard. Józefa Glempa.

Pomimo upływu czasu niezwykle wymownie i aktualnie wybrzmiewają słowa kard. Glempa: „Paradoksalne jest, że tysiącletnią instytucję kościelną pouczają kilkuletni dorobkiewicze partyjni”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Pamiętamy o Powstańcach Styczniowych
Next post Tusk zadecydował – pigułka „dzień po” dostępna bez recepty od 15. roku życia