80. rocznica męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów

Read Time:1 Minute, 19 Second

24 marca 2024 r. mija 80. rocznica męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej. Ulmowie byli mieszkańcami Markowej – małej wiosce w okupowanej przez Niemcy Polsce. Podczas wojny Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów: Saula Goldmana i jego czterech synów oraz dwie córki i wnuczkę Chaima Goldmana.

W marcu 1944 roku ktoś doniósł Niemcom, że Ulmowie ukrywają Żydów. Do domu Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów i kilku ukraińskich policjantów. Niemcy rozkazali Ulmom wyjść z domu i ustawili ich w rzędzie. Następnie Niemcy otworzyli ogień, zabijając Józefa, Wiktorię i ich siedmioro dzieci. Żydzi, których ukrywali Ulmowie, zostali również zabici.

Beatyfikowana 10 września 2023 roku Rodzina Ulmów została zamordowana dokładnie 24 marca 1944 roku przez niemieckich okupantów za udzielenie schronienia prześladowanym Żydom. 28 lipca 2023 roku Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. Zgodnie z decyzją 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski od 24 września 2023 roku po polskich diecezjach peregrynują relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Są oni uważani za męczenników za wiarę i są honorowani jako „Sprawiedliwi wśród narodów” przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Rocznica śmierci rodziny Ulmów jest obchodzona w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to dzień, w którym pamiętamy o heroicznym czynie Ulmów i innych Polaków, którzy ryzykowali życiem, aby ratować Żydów podczas Holokaustu.

Pamięć o rodzinie Ulmów jest ważna, ponieważ przypomina nam o okrucieństwach Holokaustu i o znaczeniu odważania się w obliczu zła. Jest to również przypomnienie o sile ludzkiego ducha i o mocy miłości i współczucia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Integracja w cieniu Krzyża
Next post Unicestwianie sumienia