Pamiętamy o św. Janie Pawle II

Read Time:2 Minute, 18 Second

Aż trudno uwierzyć, że od odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II minęło już dziewiętnaście lat. Papież Polak, od początku swojego pontyfikatu, podkreślał znaczenie apostolstwa świeckich i widział w Akcji Katolickiej siłę, która może zanieść przesłanie ewangeliczne światu. Papież wielokrotnie podkreślał znaczenie apostolstwa zorganizowanego. Dlatego wielokrotnie podkreślał znaczenie angażowania się wiernych w Akcji Katolickiej. Można niejako stwierdzić, że na gruncie polskim św. Jan Paweł II i Akcja Katolicka są ze sobą nierozerwalnie związane.

Jan Paweł II wielokrotnie spotykał się z członkami Akcji Katolickiej z całego świata, wygłaszając do nich przemówienia i zachęcając do zaangażowania w życie Kościoła i społeczeństwa. Podkreślał często, że Akcja Katolicka ma swoje korzenie w chrześcijańskiej doktrynie o apostolstwie świeckich. Podkreślając jej znaczenie dla współczesnego Kościoła wskazywał, że w czasach sekularyzacji i relatywizmu moralnego Akcja Katolicka powinna być odważnym głosem Kościoła w świecie. Członkowie Akcji Katolickiej powinni dawać świadectwo swojej wiary i pielęgnować wartości ewangeliczne w życiu codziennym.

W 1993 roku, podczas wizyty w Polsce, powiedział:

„Akcja Katolicka jest ruchem, który ma wielkie znaczenie dla Kościoła w Polsce. Jest to ruch, który ma swoją bogatą historię i tradycję, i który ma wielkie znaczenie dla przyszłości Kościoła w Polsce”.

Papież Polak podkreślał także znaczenie formacji duchowej i intelektualnej członków Akcji Katolickiej. Uważał, że właściwy rodzaj formacji pomoże skutecznie wypełniać misję do której została powołana Akcja Katolicka. Dlatego w swych przemówieniach zachęcał członków do pogłębiania wiary, znajomości społecznej nauki Kościoła. Święty Jan Paweł II był wielkim przyjacielem Akcji Katolickiej. Jako papież wierzył w jej ogromny potencjał. Był przekonany i tego nas uczył, że Akcja Katolicka powinna być stowarzyszeniem, które nie tylko ewangelizuje świat i buduje cywilizację miłości, ale skutecznie broni wartości chrześcijańskich w życiu publicznym.

Dziś szczególnie w rocznicę odejścia do Domu Ojca o godz. 21.37 pamiętajmy o św. Janie Pawle II. Papież Polak odszedł od nas 2 kwietnia 2005 r. Jego życie i trwający 26 pontyfikat był wyjątkowym czasem dla Kościoła, Akcji Katolickiej i świata. Był również wyjątkowym czasem upomnienia się o reaktywację Akcji Katolickiej w Polsce, której stał się patronem.

Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej pamiętając o swoim patronie, zawierzając dzieło laikatu zrzeszonego w Akcji Katolickiej św. Janowi Pawłowi II, proszą o łaskę dawania świadectwa o Chrystusie i Kościele we współczesnym świecie. Nade wszystko, stawajmy w obronie dobrego imienia papieża z Polski. Jako katolicy świeccy nie dopuścimy do skazywania dorobku intelektualnego papieża oraz jego osoby na „damnatio memoriae”, („pominięcie pamięci”). Antykatolickim trendom dyskredytującym Ojca Świętego Jana Pawła II mówimy stanowczo: „Non possumus”.

Módl się za nami święty Janie Pawle, abyśmy życiem i słowem głosili światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Miłosierny Boże, przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa świętego Jana Pawła II i za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Ślemy życzenia Wielkanocne
Next post „Katyń – zbrodnia bez sądu i kary”