Dziś przypada wspomnienie św. Joanny Beretty Molli – członka Akcji Katolickiej

Read Time:3 Minute, 36 Second

Joanna Beretta Molla przyszła na świat w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu 4 października 1922 r. w miejscowości Magneta. Rodzice Joanny byli członkami Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W wieku pięciu lat przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. W dwa lata później otrzymała sakrament bierzmowania. Jej życie nacechowane było duchowością eucharystyczną. Jej wiara podziwiana była przez innych. W czasie studiów zaangażowała się w pracę apostolską w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo.

Kluczową zasadą aktywności apostolskiej włoskiej Akcji Katolickiej wyrażają trzy słowa: „działanie – modlitwa – ofiara”. Niniejszej dewizie święta Joanna pozostała wierna aż do samej śmierci. Jako członek Akcji Katolickiej dbała również o to, aby charyzmat stowarzyszenia nie był jedynie martwym zapisem, ale duchową siłą, która w oparciu o wartości zawarte w Ewangelii i świętym depozycie wiary, przyczyniają się do przemiany życia społecznego.

W 1949 r. Joanna ukończyła studia ze stopniem doktora. Nadal systematycznie udzielała się w Akcji Katolickiej, w ramach której animowała pracę w grupach dziewcząt. W pracy apostolskiej kierowała się zasadą „tyle ile otrzymałam, tyle jest winna innym”. Jako przewodnicząca żeńskiej grupy Akcji Katolickiej założyła wspólnotę formacyjną „Wieczernik”, w ramach której pomagano najbardziej potrzebującym osobom. Swojego przyszłego męża – Piotra Mollę – również członka Akcji Katolickiej, poznała dzięki zaangażowaniu w stowarzyszeniu.

Święta Joanna w lipcu 1950 r. otworzyła przychodnię lekarską w Masero. Leczenie matek oraz dzieci sprawiało jej dużo radości. W pracy kierowała się czterema zasadami: „dobrze wykonywać swoje obowiązki”, „pogłębiać wiedzę nie traktując pracy przez pryzmat osiągania z niej korzyści materialnych”, „być uczciwym, otaczać chorego serdeczną troską, ponieważ dotykając ciała chorego, dotyka Ciała Pana Jezusa, „lecząc ciało nie zapominać o duszy pacjentów”.

Piotr i Joanna wzięli ślub w dniu 24 września 1955 r. w Bazylice św. Marcina w Magenta. Państwo Molla zawsze chcieli mieć dużo dzieci. Ich pierwsze dziecko, Pierlugi, przyszedł na świat 19 listopada 1956 r. 11 grudnia 1957 r. urodziła się ich córka Mariolina. W 1960 r. urodziła się Laura. W sierpniu 1961 r., w drugim miesiącu kolejnej ciąży okazało się, że w macicy Joanny rozwinął się włókniak zagrażający życiu matki i dziecka. Pomimo wskazań lekarzy dotyczących przerwania ciąży, Joanna zdecydowała się urodzić dziecko. Od samego początku stanowczo domagała się ratowania życia dziecka za wszelką cenę. Operacja usunięcia włókniaka udała się, dziecko mogło rosnąć bez przeszkód, jednak stan zdrowia matki znacznie się pogorszył.

Był to niezwykle trudny czas dla całej rodziny. 20 kwietnia 1962 r., w Wielki Piątek, Joanna przyjechała do szpitala. Nazajutrz rano w Wielką Sobotę urodziła się Gianna Emanuela. Matka natomiast znalazła się w agonii. Tydzień później – 28 kwietnia 1962 r. – odeszła do Pana, oddając swoje życie za dziecko, by mogło się urodzić.  Po jej śmierci Joanny Piotr powiedział: -„Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące”.

24 kwietnia 1994 roku Jan Paweł II beatyfikował Joannę podczas Światowego Roku Rodziny. Natomiast 16 maja 2004 kanonizował Joannę. Na uroczystej Mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka – Joanna Emanuela. „Joanna Beretta Molla była zwykłym, ale jakże wymownym świadkiem Bożej miłości” stwierdził w homilii kanonizacyjnej św. Jan Paweł II. Dodał przy tym, że żywi nadzieję, iż „Ta święta matka rodziny w sposób heroiczny dochowała wierności zobowiązaniom podjętym w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Najwyższa ofiara, którą uwieńczyła swe życie, świadczy o tym, że tylko wtedy człowiek może się zrealizować, gdy ma odwagę całkowicie poświęcić się Bogu i braciom„.

Dziękując Bogu za dar dla Kościoła i Akcji Katolickiej św. Joanny Beretty Molli módlmy się przez wstawiennictwo świętej z naszego stowarzyszenia

Boże życia, dziękujemy Ci za heroiczne świadectwo św. Joanny Beretty Molli. Ty nauczyłeś nas, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za innych. Święta Joanna uczyniła to, nie tylko wtedy, gdy wydała na świat ostatnie dziecko, ale także w codziennym życiu, umierając dla siebie, by móc żyć całkowicie dla Ciebie. Wspomóż nas, prosimy, aby za wstawiennictwem św. Joanny, nasze społeczeństwo odzyskało zrozumienie świętości życia ludzkiego w całym jego przebiegu. Tak jak św. Joannę, napełnij nas duchem męstwa, byśmy znosili cierpienia i prześladowania, nie zapierając się Ciebie i godności życia ludzkiego. Prosimy Cię o to przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II
Next post Pamiętamy o Majorze Hubalu