Dzień Skupienia Regionu Wieluńskiego z Misjonarzami Kombonianami

Read Time:3 Minute, 11 Second

W sobotę 25 marca w Toporowie mieliśmy okazje przeżywać wyjątkowy Dzień Skupienia Regionu Wieluńskiego Akcji Katolickiej. Wyjątkowy, z powodu obchodzonego 25 marca Dnia Świętości Życia oraz z tego faktu, że poprowadzili go księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego.

Przybyłych do kościoła św. Franciszka z Asyżu członków Akcji Katolickiej oraz parafian przywitał ks. Marian Morga proboszcz parafii w Toporowie oraz prezes POAK w Toporowie Jerzy Kamieniak. Tuż po zawiązaniu wspólnoty po godz. 10.00 katechezę przeplataną piosenkami wygłosili księża Kombinianie. Członkowie AK mieli doskonałą okazję do poznania życia i charyzmatu założyciela Kombonianów – biskupa Daniela Comboni, misjonarza Afryki.

Na uwagę zasługiwały metody apostolskie, które w XIX w. stosował Daniel Comboni. W swojej homilii, podczas otrzymania sakry biskupiej powiedział: „Chcę dzielić wasz los, a najszczęśliwszym dniem będzie dla mnie ten, w którym oddam za was moje życie”. Do pracy misyjnej biskup Daniel angażował wiernych świeckich. Można powiedzieć, że jego mandat zaufania do świeckich i aktywizowanie ich do apostolstwa, czyni go z prekursorem misyjnego zaangażowania laikatu. Bp Daniel Comboni zmarł w 50. roku życia w Chartumie 10 października 1881 r. W pamięci tych, którzy go znali, pozostał na zawsze jako Ojciec Afrykanów, który nie szczędził sił oraz pieniędzy na wykup niewolników, egzystujących w skrajnej nędzy.

W Eucharystii, której przewodniczył ks. Rene Agbinou, poza intencjami mszalnymi złożyliśmy Panu Bogu prośbę o poszanowanie dobrego imienia papieża Jana Pawła II oraz polecaliśmy miłosiernemu Stwórcy zmarłych członków naszego stowarzyszenia.

Po Eucharystii ks. Radosław Rychlik zapoznał prezesów i członków AK z inicjatywą „Wspieramy budowę studni w Czadzie„. Tym samym w kościele św. Franciszka z Asyżu zainaugurowano akcję polegającą na na zorganizowaniu zbiórek, podczas których pozyska się wiele starych, zepsutych telefonów komórkowych klawiaturowych lub dotykowych, zepsute i niepotrzebne tablety, laptopy, zegarki, czy też zbędne monety z całego świata. „W ten sposób praktycznie, bezgotówkowo, wesprzemy inicjatywę, która przyniesie ulgę mieszkańcom czadu i będą mieli tak potrzebny w Afryce luksus, jakim jest woda” – powiedział ks. Radosław. Dodał przy tym, że liczy na aktywne wsparcie Parafialnych Oddziałów oraz prezesów. Zbiórka potrwa do środy 31 maja 2023 r. Po tym terminie zebrany sprzęt zostanie przekazany Sercanom.

W swoim wykładzie dr Artur Dąbrowski odniósł się do aktualnych ataków TVN23 oraz Ekke Overbeeka, holenderskiego dziennikarza na osobę św. Jana Pawła II. Wykazując merytoryczne i historyczne wątki lewicowej narracji na temat papieża, prezes DIAK zachęcił do jawnego sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy. „Na język hejtu, mowę nienawiści, odpowiadamy nie tylko modlitwą, ale konkretnym wydarzeniem”. „Zapraszam serdecznie członków AK regionu wieluńskiego na Pierwszy Częstochowski Marsz Papieski, który rozpoczniemy o godz. 18.00 pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego w Częstochowie”.

Prezes Dąbrowski zwrócił również uwagę na istniejący w Kościele kryzys. „Początków kryzysu Kościoła, a w zasadzie jego źródeł i efektów, które są widoczne dzisiaj należy szukać nie gdzie indziej, ale w modernizmie”. „Ukryci nieprzyjaciele Kościoła” , jak mawiał papież Pius X są dziś dobrze zakamuflowani? Rodzi się pytanie gdzie? Gdzie dziś należy szukać zwolenników modernistycznych i postmodernistycznych aberracji, które zmierzają do zmiany depozytu wiary? Jak mówi Pius X w „Pascendi dominici gregis”: -„Zwolenników błędów należy dziś szukać nie już wśród otwartych wrogów Kościoła, ale w samym Kościele: ukrywają się oni – że tak powiemy – w samym wnętrzu Kościoła; stąd też mogą być bardziej szkodliwi, bo są mniej dostrzegalni”.

Po wykładach przyszedł czas na ucztę dla ciała przygotowaną przez POAK z Toporowa – obiad, kawa, ciasto i herbata, stanowiły dobry czas na wspólną wymianę zdań oraz rozmowy. Posiłek był również momentem na zadawanie pytań, które stawiano zarówno księdzu asystentowi, jak i prezesowi DIAK. Całość Dnia Skupienia zwieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą koronką do Bożego Miłosierdzia. Uczestnicy Dnia Skupienia zostali wyposażeni w egzemplarze miesięcznika „Non Possumuss. Imperatyw”, które z całą pewnością przyczynią się do pogłębienia formacji indywidualnej i wspólnotowej członków Akcji Katolickiej.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, cudowną atmosferę i jak zawsze, wspomnienia z Toporowa pozostaną w naszych sercach.

Małgorzata Frańczak – wiceprezes DIAK

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wspieramy budowę studni w Czadzie
Next post „Jestem. Pamiętam. Czuwam” – Zapraszamy na Pierwszy Częstochowski Marsz Papieski