Inspiracja do działania

Read Time:1 Minute, 27 Second

Pierwszego stycznia 2000 roku św. Jan Paweł II przed celebrując Eucharystię w rzymskiej bazylice Matki Boskiej Większej, nawiązując w homilii do uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki powiedział min.: „To Jej bowiem, Matce Chrystusa i Kościoła, pragniemy zawierzyć rozpoczęty zaledwie Rok Święty, aby Ona ochraniała i wspomagała wędrówkę tych, którzy stają się pielgrzymami tego czasu łaski i miłosierdzia”.

Pielgrzymując przez życie w czasie łaski i miłosierdzia dostrzegamy na horyzoncie naszej wędrówki coraz śmielsze dążenia do wyrugowania z przestrzeni prawnej, społecznej i kulturowej wartości i symboli chrześcijańskich. W grudniu minionego roku byliśmy świadkami przesunięcia akcentu rewolucji kulturowej w kierunku wymazania ze świadomości Europejczyków śladów o Bożym Narodzeniu.
Byliśmy świadkami tego, jak w dyskryminującej broszurze, a w zasadzie w przewodniku „komunikacji inkluzywnej” Komisji Europejskiej, wśród wytycznych znalazły się min. zakazy dotyczące używania terminów pan i pani oraz zwrotu „Boże Narodzenie”. W narzucaniu poprawność politycznej komisarz ds. równości Helena Dalli, sugerowała również zastąpienie tradycyjnych imion Maria i Jan, imionami Malika i Juliusz.

Historia jednak, jak twierdził papież Pius XI w opublikowanej w 1931 r. encyklice „Lux Veritatis temporumque testis”, przekonuje nas o tym, że „im gwałtowniejsze fale miotają Łodzią Piotrową, tym bliższej i silniej doznaje się pomocy łaski Bożej”. Kierując nasze oczy ku Bogu, w pierwszym dniu Nowego Roku zawierzamy Kościół, świat, Ojczyznę i Akcję Katolicką Trójjedynemu Panu.

Matce Chrystusa zawierzamy rozpoczęty rok 2022. Jej wstawiennictwu i ochronie powierzamy wszystkie nasze dzieła, prosząc o to, by inspirując naszą modlitwę, uczyła przełożyć ją na czyn, dzięki któremu stawiani na naszej drodze ludzie zaczną rozumieć, że sami „stają się pielgrzymami czasu łaski i miłosierdzia”.

Niech rytm naszego pielgrzymowania w bieżącym roku wyznaczają słowa, które pozostawił nam wybitny francuski teolog Henri de Lubac SI: „Jedyną pasją mojego życia była obrona wiary”.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Życzenia noworoczne
Next post Audycje radiowa Senior w eterze