Uczestnictwo w obrzędzie mandatum w trakcie liturii Wielkiego Czwartku na Jasnej Górze

Read Time:2 Minute, 18 Second

W pierwszym dniu Świętego Triduum, w Wielki Czwartek – wolontariusze, przyjaciele oraz członkowie Akcji Katolickiej na zaproszenie Ojców Paulinów uczestniczyli w obrzędzie mandatum – umycia nóg – sprawowanym podczas liturgii wielkoczwartkowej w Jasnogórskiej Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia przewodniczył o. Michał Lukoszek. Wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W swojej homilii podkreślił, że -„Tak jak Jezus podczas ostatniej Wieczerzy umył nogi apostołom, tak jak pochyla się nad każdym z nas z czułą i troskliwą miłością, okazuje nam miłosierdzie”.
Ojciec Lukoszek zaznaczył również, że ten, kto „Odkrył miłość Chrystusa, który jest obecny w Najświętszym Sakramencie, będzie nią dzielił się z drugim człowiekiem”.

-„Jeżeli zabraknie nam kapłanów, nie będziemy mieli Eucharystii. Jeżeli nie będzie Eucharystii, przestanie istnieć Kościół Chrystusowy jako wspólnota Bosko-ludzka. Pozostanie on tylko ziemską instytucją, może charytatywną, ale bez Boga. To Eucharystia buduje Kościół, a wszelkie ludzkie reformy są drugorzędne – podkreślał wikariusz generalny Zakonu Paulinów i zachęcał, by szanować kapłanów, okazywać im życzliwość i wdzięczność, bo dzięki nim możemy cieszyć się szczególną bliskością Chrystusa w Eucharystii i doświadczać Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Apelował, by nie ulegać pokusie, by na oddanych całym sercem służbie Bogu i ludziom kapłanów patrzeć przez pryzmat tych, którzy w różny sposób sprzeniewierzyli się swojemu powołaniu”.

Szczególne zainteresowanie wiernych i osób konsekrowanych zwrócił fragment homilii poświęconej kapłaństwu ministerialnemu, w którym paulin stwierdził –„Każda wyrządzona przez kapłana krzywda domaga się sprawiedliwości i zadośćuczynienia, to nie ulega wątpliwości. Z drugiej strony dzisiaj tak łatwo jest zniszczyć niewinnego kapłana. Jednak niech każdy, bez wyjątku, pamięta, że Boża sprawiedliwość tak samo upomni się o każdego fałszywie oskarżonego, a w ten sposób skrzywdzonego i niesłusznie odartego z dobrego imienia kapłana„.

Po homilii, o. Lukoszek dokonał obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom związanym ze środowiskiem Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Obrzęd ten stanowi powtórzenie gestu Chrystusa z Wieczernika i jest wyrazem łączności z Chrystusem w postawie głębokiej pokory i uniżenia.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku obecny w Najświętszym Sakramencie Pan Jezus został procesyjnie przeniesiony do „ciemnicy” w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 

Przed liturgią Wielkiego Czwartku przedstawiciele zarządu uczestniczyli w spotkaniu przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i bractw z metropolitą częstochowskim, arcybiskupem Wacławem Depo. Wielkoczwartkowe spotkanie stanowiło okazję do złożenia życzeń księdzu arcybiskupowi. Tradycyjnie, Akcja Katolicka zaopatrzyła Księdza Arcybiskupa w produkty prozdrowotne z „Zielarni pod Klasztorem”.

W tym wyjątkowym dniu polecamy naszej modlitwie wszystkich kapłanów, biorąc sobie do serca wypowiedziane na Jasnej Górze przez o. Lukoszka OSPPE: „Każda wyrządzona przez kapłana krzywda domaga się sprawiedliwości i zadośćuczynienia, to nie ulega wątpliwości. Z drugiej strony dzisiaj tak łatwo jest zniszczyć niewinnego kapłana. Jednak niech każdy, bez wyjątku, pamięta, że Boża sprawiedliwość tak samo upomni się o każdego fałszywie oskarżonego, a w ten sposób skrzywdzonego i niesłusznie odartego z dobrego imienia kapłana”.

Krzysztof

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %
Previous post Życzenia dla Kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku
Next post Refleksja na Wielki Piątek