„Odważ się być mądrym”

Read Time:1 Minute, 14 Second

Pewien kontrowersyjny filozof w analizie współczesnego świata zwrócił uwagę na fakt, że jest ona osadzona w samym centrum dynamicznych zmian, które mają wpływ na wszystkie obszary naszej egzystencji. 

W umysłach wielu ludzi powoli zaczęła dominować świadomość tego, że są niezdolni „do dłuższego trwania w stanie zachowującym stały kształt”. W takiej perspektywie wszystko co zmienne i naznaczone brakiem stałości uchodzić może za pewnik. A przecież w ubiegłym wieku teoretyk komunikacji masowej i środków przekazu, Herbert Marshall Mcluhan, ostrzegał nas, że: „Jak pojawią się media elektroniczne na dużą skalę, to bezwzględnie pojawi się nowy człowiek. Nowy w sensie odbierania myśli, organizowania, sposobie komunikowania, przyjmowania argumentów i wartościowania”.

Widzimy również, ja konsumpcyjna kultura, hołduje triadzie: biorę, używam, wyrzucam. I co najgorsze, to branie, używanie i wyrzucanie, odnosi się do ludzkich relacji i życia. Dodatkowo temu zjawisku towarzyszy perfekcyjne zżycie się człowieka z gadżetami multimedialnymi, poprzez które buduje wirtualne relacje, ograbiające nas z rzeczywistych, realnych, wzajemnych więzi.

Wydaje mi się, że chyba nadszedł już ten moment, by uświadamiać sobie, że jeśli nawet zostaliśmy uwiedzeni szybkim rytmem życia i stylem bycia, to chyba trzeba nieco zwolnić tempo. Może warto również przekonać samego siebie do tego, by przyjąć za kluczową dla naszego życia prawdę, twierdzenie, że: -„mózg ludzki nie musi być szybki. Wystarczy, że będzie mądry”. 

W tej perspektywie za aktualne należy uznać wypowiedziane przez Horacego słowa, zawarte w stwierdzeniu: „Odważ się być mądrym”. W końcu o lotności intelektu nie szybkość, ale mądrość zawarta w naszej głowie decyduje.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czwarty dzień nowenny przed uroczystością NMP Częstochowskiej
Next post Piąty dzień nowenny przed uroczystością NMP Częstochowskiej